drp

Relacje z pierwszej ręki
Chłodnik po hiszpańsku

Czy znacie hiszpański odpowiednik znanego i lubianego w Polsce chłodnika litewskiego? Jest to Gazpacho. Potrawa ta jest przygotowywana w hiszpańskich kuchniach z nieco innych składników, niż te, których używamy w Polsce.

Głównym składnikiem hiszpańskiego Gazpacho są pomidory, a nie botwinka, na której bazujemy my – Polacy, podczas przygotowywania chłodnika. Hiszpanie wykorzystują także ogórki, czosnek, cebulę, paprykę zieloną, co ciekawe – miękisz pochodzący z bułek, przyprawy, ocet winny i oczywiście niezastąpioną oliwę z oliwek.

Pomimo odmiennego składu, sam sposób przygotowania hiszpańskiego chłodnika przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku chłodnika litewskiego. Przy każdym z tych dań, zasadniczą rolę odgrywa odpowiednio długie chłodzenie, dzięki któremu potrawa może nabrać pożądanego smaku.

To lekkie danie prezentuje się bardzo estetycznie, dlatego może być z powodzeniem serwowane na różnego typu przyjęciach, gdyż możemy je przygotować na jakiś czas przed uroczystością, a potem tylko przelać do ozdobnych salaterek, czy miseczek.