Żyjemy w szalonych czasach, w których każdy z nas przez większość dni w roku narażony jest na niesamowity stres. Może wiązać się to ze wszystkim, co przeżywamy na co dzień: pracą, domem czy szeroko pojmowaną sytuacją życiową.

Nic dziwnego, że coraz częściej spotykamy nie tylko problemy z utrzymaniem dobrego nastroju, ale także popadamy w depresję. Nic więc dziwnego, że antydepresanty stopniowo również zyskują na popularności.

Oczywiście, to, czy jest to słuszne, pozostaje kwestią sporną. Choć chętnie sięgamy po farmaceutyki, statystyki wykazują, że zaledwie 5% przypadków depresji rzeczywiście tego wymaga.

Warto również pamiętać, że po środki antydepresyjne należy sięgać tylko w sytuacji, gdy zaleci je specjalista – zwykle wtedy, gdy zawiodą wszystkie inne, dostępne środki. Nie należy jednak spodziewać się, że po zażyciu odpowiednich leków depresja minie jak ręką odjął.

Zanim stosowanie środków antydepresyjnych zacznie przynosić pierwsze efekty, zwykle musi minąć od około czterech do sześciu tygodni. Okres, w jakim musimy przyjmować leki do uzyskania poprawy, najczęściej zajmuje od trzech do sześciu miesięcy.

Nawet po jego upływie nie należy gwałtownie odstawiać leków czy rezygnować z ich na własną rękę – odstawienie leków również powinno przebiegać pod opieką lekarza.

Pomocnia Poznań: Poradnia psychologiczna