Lawenda to roślina ozdobna, która od setek lat używana jest również w kosmetyce oraz medycynie naturalnej. Jej charakterystyczną cechą są piękne fioletowe kwiaty oraz intensywna woń. Chcąc ją uprawiać wcale nie musimy posiadać ogrodu, ani działki.

Wystarczy jedynie doniczka i znajomość podstawowych zasad pielęgnacji tej rośliny. W jaki sposób hodować lawendę? Uprawa tej rośliny w domu nie różni się specjalnie od jej pielęgnacji w ogrodzie, a nawet jest jeszcze łatwiejsza. Najwięcej uwagi musimy poświęcić jej przy sadzeniu – lawenda lubi bowiem dobrze przepuszczalną glebę.

Dno wybranej doniczki napełniamy więc warstwą drenażową – żwirem lub tłuczniem. Następnie wsypujemy ziemię o dużej zawartości wapnia. Dzięki temu uzyskamy warunki najbardziej podobne do środowiska naturalnego, w jakim występuje lawenda.

Posadzoną roślinę stawiamy w dobrze oświetlonym, przewiewnym miejscu. Podlewamy ją umiarkowanie, uważając, aby nie przelać rośliny. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest także przycinanie przekwitłym kwiatów, które nadaje jej pożądany kształt.