Wybór roślin doniczkowych zazwyczaj opiera się na dwóch kryteriach: wyglądzie rośliny oraz sposobie jej pielęgnacji. Tymczasem, dobrze też zorientować się, szczególnie, gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta, czy wybrany przez nas kwiat nie jest trujący.

Niektóre z roślin mogą być bowiem bardzo niebezpieczne, a spożycie ich soku poważnie zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Przy jakich roślinach powinniśmy być szczególnie czujni? Po pierwsze musimy uważać na bluszcz: zarówno pospolity, jak i kanaryjski.

U osób wrażliwych już sam kontakt z sokiem może wywołać zaczerwienienie, natomiast zjedzenie liścia kończy się zazwyczaj bólem gardła, a nawet konwulsjami. Podobne objawy daje kontakt z diffenbachią.

Trujący sok zawierają także wilczomlecze oraz krotony – powoduje on oparzenia skóry i ostre podrażnienie spojówek. Osoby uczulone na lateks powinny uważać z kolei na fikusy zawierające w swoich tkankach tę substancję.

Nie dajmy się też skusić pięknym zapachem oleandrów – wszystkie ich części są bardzo niebezpieczne i mogą wywołać nawet palpitację serca lub śpiączkę.