To właśnie w Poznaniu i jego okolicach mamy do czynienia z jednym z najlepiej rozwiniętych okręgów przemysłowych w całej Polsce. Poznański Okręg Przemysłowy znajduje się w centralnej części województwa wielkopolskiego, obejmuje swoim terenem ponad 600 kilometrów kwadratowych, a na jego obszarach mieszka prawie 700 tysięcy osób.

Poznań jest głównym ośrodkiem tego zagłębia, ale w skład okręgu wchodzą też takie gminy jak Luboń, Swarzędz czy Komorniki. Powodów szybkiego i gwałtownego rozwoju przemysłu na tych terenach jest kilka – począwszy od dobrej lokalizacji, w zasadzie w połowie drogi między Warszawą a Berlinem, a skończywszy na bogatym zapleczu naukowym.

Nie ma co prawda jednej dominującej gałęzi przemysłu, ale struktura poznańskiego przemysłu zawiera wiele różnego rodzaju zakładów. Dobrze reprezentowane są więc m.

in. przemysł elektromaszynowy, spożywczy, drzewno-papierniczy czy spożywczy, dzięki czemu Poznań pozostaje jednym z największych i najważniejszych ośrodków przemysłowych w całym kraju.