Bielski Okręg Przemysłowy to obszar w południowej części Polska, który swoimi granicami jest bardzo zbliżony do granic aglomeracji bielskiej i znajduje się w obrębie województwa śląskiego. Jego powierzchnia to około 2,5 tysięcy kilometrów kwadratowych. Główne ośrodki tegoż zagłębia stanowią takie miasta jak Andrychów, Bielsko Biała, Cieszyn czy Żywiec.

Początki jego istnienia datuje się na pierwszą połowę XIX wieku, kiedy to na tamtejszych obszarach zaczęły powstawać pierwsze zakłady produkcyjne w przemyśle włókienniczym, co było związane z dużymi tradycjami sukiennictwa w tamtych rejonach. W kolejnych latach zaczęły rozwijać się tam także inne gałęzie przemysłu i dziś znajdziemy tam także ośrodki przemysłowe zajmujące się takimi rzeczami jak m.in.

produkcja maszyn, samochodów i środków transportów. Dwa główne ośrodki produkcyjne to zakłady wełniane w Bielsko-Białej oraz zakłady bawełniane w Andrychowie. Według badań z 2007 roku był czwartym pod względem wielkości produkcji okręgiem przemysłowym w Polsce.