drp

Relacje z pierwszej ręki
Przyjemne sposoby na zwalczanie depresji

Charakterystyczne dla osób cierpiących na depresję jest to, że permanentnie czują się nieszczęśliwe. Nie potrafią poradzić sobie z trudnościami i często mają poczucie, że robią coś, na co wcale nie mają ochoty. Czują się winne z powodu tego, że mają jakiegokolwiek potrzeby, a jednocześnie obwiniają otoczenie o brak zainteresowania i należytej troski.

Kluczowym elementem w walce z depresją jest dowartościowanie samego siebie. Musisz zrozumieć, że wcale nie jesteś gorszy od innych osób. Tak samo zasługujesz na przyjemności oraz na swój czas.

Nie musisz stawiać swoich potrzeb na ostatnim miejscu listy priorytetów, aby wszyscy cię lubili. Staraj się unikać wyrzutów sumienia i zrozumieć, że także możesz potrzebować relaksującej kąpieli, profesjonalnego masażu, godziny spędzonej na słuchaniu ulubionej muzyki czy zakupu drobnostki, która wcale nie jest praktyczna. Jeśli zmagasz się z depresją, prawdopodobnie nie masz siły, żeby zorganizować coś takiego dla siebie lub boisz się, że na to nie zasługujesz.

Skorzystaj z pomocy psychoterapeuty, który doradzi ci, jak przyjemnie spędzać czas samemu ze sobą. Nie bój się także zasugerować znajomym, że potrzebujesz pomocy w danym temacie. Przyjaciele świadomi twoich problemów z pewnością z chęcią pomogą w realizacji tych prostych, ale jakże znaczących planów.