Rybnik, czyli dominacja przemysłu wydobywczego

Rybnicki Okręg Węglowy, jak sama nazwa wskazuje, jest okręgiem przemysłowym, w którym dominuje przemysł wydobywczy. Powodem tego są duże złoża węgla na tamtejszych terenach, gdzie według szacunków może znajdować się nawet 13,5 miliarda ton węgla oraz 3 miliardy ton soli kamiennej.
Okręg ten znajduje się na Płaskowyżu Rybnickim w dorzeczu Odry, a jego tereny rozciągają w południowej części województwa Śląskiego. Najważniejsze miasta wchodzące w jego skład to prócz Rybnika także Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, Racibórz czy Żory.
Tamtejszy przemysł ukierunkowany jest przede wszystkim na wydobycie węgla kamiennego – znajdziemy tam m.in.
dwa koncerny węglowe i kilkanaście kopalni, a także największa na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju elektrowni, która powstała w 1972 roku w Rybniku i wytwarza siedem procent produkcji energii elektrycznej w skali kraju. Nieco mniejszą, choć wciąż ważną, rolę odgrywają tu przemysł metalurgiczny, maszynowy czy chemiczny.

Przeczytaj również: Największe ośrodki przemysłu lekkiego w Polsce
Przeczytaj również: Produkcja przemysłowa w Warszawie
Przeczytaj również: Największe ośrodki przemysłu wydobywczego w Polsce
Polecane artykuły

Czy emerytura obywatelska jest sprawiedliwa?
Reprezentanci austriackiej szkoły ekonomii proponują w zamian za obecny system emerytalny, uproszczony jej model do minimum, czyli tzw.Przeczytaj również: Przedsiębiorca na emigracji internetowa hurtownia zabawek z zabawkami emeryturę obywatelską.Przeczytaj również: Czy warto emigrować? Spora czę

Czy warto myśleć o emeryturze?
Coraz częściej wśród młodych osób możemy usłyszeć o tym, iż martwią się oni o emeryturę. Szokować może to wiele osób, których zdaniem problem emerytury, wysokości jej świadczenia, dotyczy wyłącznie ludzi w podeszłym wieku. Założenie to jest błędne, gdyż w obliczu licznych kryzysów gospodarczych i