By obniżyć rachunki za energię elektryczną należy zoptymalizować pracę urządzeń. Dotyczy to nie tylko rezygnacji z trybu czuwania, ale także skrócenia czasu ich działania i podniesienia wydajności pracy. Jeżeli używasz czajnika elektrycznego wlewaj do niego tylko tyle wody, ile chcesz zagotować. Mniej wody to krótszy czas gotowania i mniejsze zużycie prądu. Gdy robisz pranie pamiętaj o tym, by zawsze maksymalnie załadować bęben.

Wówczas praca pralki będzie najefektywniejsza. Podobnie jest ze zmywarką – aby oszczędzać prąd uruchamiaj ją tylko wówczas, gdy uzbierasz już cały komplet brudnych naczyń. Przy urządzeniach takich jak telewizor czy wieża pamiętaj o tym, że wyłączenie ich pilotem nie jest jednoznaczne z odcięciem od nich dopływu prądu. Kiedy ich nie używasz wyłącz zatem tryb czuwania, a najlepiej odłącz je całkowicie od gniazdka elektrycznego. Gdy prasujesz lub odkurzasz to skupiaj się jedynie na tych czynnościach.

Nie oglądaj w międzyczasie telewizji, gdyż niepotrzebnie zużywasz prąd w dwóch źródłach, a jednocześnie obniżasz wydajność swojego prasowania czy odkurzania.