Kasze nie są obecnie szczególnie popularne na polskich stołach. Jednka wielu lekarzy podkreśla, że kasze są bardzo zdrowe, ponieważ zawierają ważne dla organizmu składniki odżywcze. W szczególności warto spożywać je zimą, bowiem wiele z nich znana jest z właściwości rozgrzewających. W sklepach można znaleźć wiele odmian kaszy. Niektóre z nich można spożywać jako dodatek do obiadu, inne można przyrządzić w wersji „na słodko”. Wszystkie kasze przyrządza się bardzo szybko i łatwo. Z czym warto łączyć kasze? Kasza gryczana może zastąpić ziemniaki lub ryż. Idealnie komponuje się z daniami mięsnymi.

Najbardziej popularnym połączeniem stanowi kasza z gulaszem. Ponadto kaszą gryczaną można faszerować różne warzywa, jak np. paprykę. Faszerowana papryka stanowi ciekawe, a zarazem proste w przygotowaniu danie obiadowe. Kaszę gryczaną można zastosować jako farsz do pierogów. Dla dzieci można przyrządzić kaszę jaglaną. Jej największą zaletą jest to, że pasują do niej słodkie, jak i słone dodatki. Podstawowa wersja dania z kaszy jaglanej składa się z różnych owoców.

Kasza jaglana dobrze komponuje się także z bakaliami, jak np. z rodzynkami czy z suszonymi owocami. Ciekawym pomysłem jest połączenie kaszy jaglanej ze szpinakiem i z serem feta. Kasza jęczmienna to idealny dodatek do zup, zwłaszcza do krupniku. Ponadto dobrze komponuje się z daniami mięsnymi. Kaszę jęczmienną można również dodawać do sałatek. Miłośnikom słodkości polecana jest kasza manna. Stanowi ona także dodatek do dań mięsnych.